Yaacov Agam - "Ne Bougez Pas (Jaune)" Edition 97 -numérotée
Année | 1925 |
Technique | Varia |
Dimensions | 25.5 x 20 cm (h x l) |
Signé | Non signé |
Tirage | 750 |
Op de website van de Koninklijke
Bibliotheek staat over dit boek:
Op 12 juli 1922, de dag dat de Franse senaat het stemrecht voor
vrouwen afwees, kwam de avantgardistische roman La Garçonne van
Victor Margueritte uit. Het werd een enorme bestseller en het deed behoorlijk
wat stof opwaaien. Een jaar na verschijning waren meer dan 150 artikelen over
de roman gepubliceerd. Kortom: het boek was een schandaal.
De hoofdpersoon van het verhaal, Monique, kleedt zich als jongen, heeft een pagekopje, rookt, gebruikt drugs en heeft lesbische maîtresses. Het boek zou pornografisch zijn en ook de sociaal-politieke strekking viel niet in goede aarde: gelijkheid van man en vrouw. De opwinding was zo groot dat Victor Margueritte verstoten werd door het Légion d’Honneur. Hij werd 'ontridderd'.
Jongensmeisjes
De werktitel van deze spraakmakende roman was Toute nue ('Helemaal naakt') en het is daarom niet verbazingwekkend dat de door het vrouwelijk lichaam gefascineerde kunstenaar Kees van Dongen kort na publicatie meewerkte aan een geïllustreerde versie van het werk. Voor de 28 kleurenafbeeldingen gebruikte hij de pochoir techniek. Deze methode werd door Van Dongen aangewend omdat er geraffineerde afbeeldingen en bijzondere kleurschakeringen mee konden worden gerealiseerd. Van Dongens afbeeldingen van slanke elegante vrouwen met korte haren en grote amandelvormige ogen sluiten naadloos aan bij het 'jongensmeisje' dat Margueritte beschreef. Tekst en beeld representeren beide het archetypische beeld van de vrouw uit de jaren twintig van de twintigste eeuw.
Erkenning voor Van Dongen
De ironie wilde dat het jaar na publicatie van het boek Van Dongen grote lof
werd toebedeeld: terwijl de auteur inmiddels was ‘ontridderd’ mocht de
kunstenaar van het Légion d'Honneur een eervolle onderscheiding in ontvangst
nemen. Voor Van Dongen – wiens werk verschillende malen wegens vermeende
obsceniteit van exposities verwijderd was – was dit boek de officiële erkenning
van zijn vakmanschap als illustrator van aansprekende boeken.
Prima conditie. Kleuren zijn goed, mooi fel en fris. Zie ook de begeleidende foto's. | |||||||||||
Retrait sur place | L'œuvre peut être récupérée sur place. En tant qu'acheteur, vous devez apporter vos propres matériaux d'emballage. L'emplacement est : De bilt, Les Pays-Bas | ||||||||||
Extra | Envoi par lettre postale à € 5,- au maximum, à vos propres risques En cas d'un prix d'achat supérieur à € 500,-, vous devrez payer un supplément de € 7,50 (maximum) pour une assurance supplémentaire | ||||||||||
Le lot se trouve à | DE BILT, Les Pays-Bas |
Heure de début | 20-6-2021 à 10:26 |
Heure de fin | 29-6-2021 à 23:28 |